Wystawa „Wszyscy jesteśmy liskami” w CK Zamek

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Kilka zdjęć z wystawy, która się właśnie zakończyła w Centrum Kultury Zamek w Leśnicy. Ten zapis ma na celu pokazanie, że warto być na bieżąco z tym co dzieje się z wystawienniczych częściach leśnickiego zamku. Warto pokazać, że to miejsce realizuje swoją kulturotwórczą misję aktywnie, mimo wciąż nie do końca jasnej sytuacji pandemicznej.

Wystawa “Wszyscy jesteśmy liskami” dla nieobecnych

Wystawa wystawna

Na zakończonej w dniu wczorajszym wystawie „Wszyscy jesteśmy Liskami” najważniejszy nacisk organizatorzy chcieli położyć na autorską serię Bereniki Kołomyckiej, zatytułowaną  „Malutki Lisek i Wielki Dzik”. Z tego też powodu zapewne, w centralnej części ekspozycji można było zobaczyć udostępnione przez artystkę oryginały prac (głównie akwarelowych) powstałych przy tworzeniu serii komiksów.

Wystawa “Wszyscy jesteśmy liskami” nie była jednakże monotematyczna, dzięki czemu jedynie zyskała, przynajmniej w moich oczach. Zaprezentowany został, dość obszernie na pierwszy rzut oka przynajmniej, również inny komiksowy dorobek Bereniki Kołomyckiej, obecny w postaci oryginalnych plansz i wydruków, m.in. z takich publikacji jak: „Wykolejeniec”, „Tej nocy dzika paprotka” czy „W głowach tłumaczy” oraz projekty plakatów jej autorstwa. Niektóre z nich można zobaczyć w galerii zdjęć poniżej.


Sztuka łącząca się z (dzikim) życiem

Jak jednak mogli przekonać się ci wszyscy, którzy wybrali się osobiście do zamku w Leśnicy, nie była to wcale jedyna atrakcja przygotowana dla odwiedzających wystawę. Tematycznie powiązany został również mocny przekaz dla najmłodszych, umożliwiając wiele aktywności, opierających się nie tylko na obcowaniu ze sztuką. 

Wszystkie chętne dzieci mogły dołączyć do zabawy w rozpoznawanie tropów zwierząt oraz twórczości, której celem było to, aby wspólnymi siłami tworzyć teksty w postaci komiksów. Podczas trwania wystawy było także można wytropić różne zwierzęta, pogłaskać ich futerka, a nawet stać się Liskiem! Osobiście nie sprawdzałem, ale dzieci znajomych przekazały bardzo pozytywne recenzje ze swojego pobytu w galerii CK Zamek.

Galeria zdjęć z wystawy

Misja zamaskowana w działaniu

CK Zamek stara się funkcjonować na rzecz tego, by mieszkańcy Leśnicy i okolic mogli w swoim najbliższym sąsiedztwie zobaczyć naprawdę interesujące rzeczy. Działając na miarę swoich możliwości, animatorzy kulturalnych przedsięwzięć odbywających się w zamkowych murach, stwarzają dobre wrażenie okiem osoby z zewnątrz. Jak pokazują doświadczenia ostatnich lat, raz lepiej, raz gorzej, pracownicy leśnickiego zamku co jakiś czas potrafią stworzyć naprawdę ogromnie interesujące wystawy. Z własnych doświadczeń wspomnę tu choćby niezwykle interesującą galerię prac Rosińskiego, twórcy odpowiedzialnego za postać Thorgala, a także skromną co prawda, ale jednak udaną (nie tylko z powodu darmowego piwa na wernisażu!) wystawę Witkacego. 

Być na bieżąco

Warto zatem śledzić, to co będzie się działo w nadchodzących miesiącach w zamkowej galerii i nie tylko. Śledzić, planując osobiste odwiedziny i mając nadzieję, że ambitne zamierzenia, zamieszczane na stronie CK Zamek i związane z nowymi wystawami, będą miały szanse zostać zrealizowane. 

Ostatnie publikacje o Leśnicy i okolicy

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter