Stadion Leśnica - koniec pewnej historii

Trwa wyburzanie budynku będącego zapleczem stadionu “Leśnica”. Z tej okazji kilka zdjęć z ostatnich dni i tekst zachęcający do opowieści własnych historii związanych z tym miejscem. Czy jest ktoś, kto podzieli się wspomnieniami?

Stadionowe zaplecze wyburzane

Na zdjęciu przedwojenny zajazd przy ulicy Kosmonautów. Większość z nas, mieszkańców Leśnicy, Złotnik czy Stabłowic zna go jednak z zupełnie innej funkcji. Przez lata był to budynek stadionowy, będący zapleczem stadionu “Leśnica”. 

Ostatnie dni budynku

To tutaj miały swoją szatnię drużyny piłkarskie na co dzień będące gospodarzami w meczach na terenie tego obiektu. Z zaplecza korzystały także i kluby przyjezdnych. Od lat jednak nie spełniał już swojej roli. Dziś przeżywa ostatnie swoje dni. 

Wspomnienia związane z budynkiem poszukiwane

Budynek od kilkunastu lat podupadał, nie dziwi zatem fakt jego zburzenia. Niemniej jednak warto zachować nie tylko w osobistej pamięci jakieś ślady, choć kilka fotografii i, być może, osobistych wspomnień dotyczących tego miejsca. Chętnie poznam i spiszę, na pewno przeczytam lub wysłucham.

 

Zaplecze stadionu Leśnica przechodzi do historii

 

Stadion Leśnica przy Kosmonautów przez dziesiątki lat służy kolejnym rocznikom futbolowych adeptów, więc zapewne i jego zaplecze wśród wielu przywołuje wspomnienia. Zaliczam się do jednej z takich osób, choć od mojego terminowania w rocznikach trampkarzy Parasola minęło już niemal trzy dziesiątki lat. Te wszystkie wspomnienia to główna przyczyna tego tekstu i tych zdjęć. Chętnie poznam inne, jeśli czyta to ktoś mający za sobą grę w barwach jednej z licznych wrocławskich drużyn korzystających z obiektu. 

 

Wiele roczników piłkarzy wielu klubów

 

To tutaj mogli skorzystać z szatni zawodnicy wieku wrocławskich drużyn, zarówno tych już nieistniejących jak i nadal obecnych na niższych szczeblach rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Na przestrzeni lat w szatniach przebierali się zawodnicy między innymi Parasola, Pogoni Leśnica w obu jej historycznych wcieleniach, drużyny grające w dawnej lidze zakładowej, a także innych, korzystających z obiektu mniej lub bardziej regularnie. Między innymi Włókniarza, który notabene stracił swój stadion całkiem niedawno.

 

Niepozorne piękno 

 

Smuci nieco fakt, że nie będzie już tego, rzeczywiście na zewnątrz niepozornego, a jednak dość ciekawego architektonicznie budynku. Jeśli ktoś nie był nigdy w środku, na tych kilku zdjęciach może zobaczyć cokolwiek zaniedbane, ale dość gustowne kolumny będące częścią sali restauracyjnej dawnego zajazdu. Zapewne zbyt wiele środków wymagałoby odnowienie całego budynku i kwestie finansowe zadecydowały o wyburzeniu.

 

Stadion Leśnica odżywa powoli

 

Na całe szczęście piłkarze grający drużyny korzystających ze stadionu Leśnica, od kilku lat będącego w gestii Miejskiego Centrum Sportu mogą korzystać z kontenerowych szatni ustawionych wzdłuż ogrodzenia przy bocznej płycie. Można również zauważyć, że od czasu epidemii pojawiło się zaplecze sanitarne, z toaletami i bieżącą wodą, co również niewątpliwie jest krokiem w dobrą stronę. Być może nawet doczekamy czasów, gdy na zniszczonych dziś trybunach będzie nieco więcej miejsca i będzie można zasiąść na nich w znacznie szerszym gronie niż obecnie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket
Share on email
Email
Turystyka - sprawdź na Ceneo