Stadion Leśnica - koniec pewnej historii

Trwa wyburzanie budynku będącego zapleczem stadionu “Leśnica”. Z tej okazji kilka zdjęć z ostatnich dni i tekst zachęcający do opowieści własnych historii związanych z tym miejscem. Czy jest ktoś, kto podzieli się wspomnieniami?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Stadionowe zaplecze wyburzane

Na zdjęciu przedwojenny zajazd przy ulicy Kosmonautów. Większość z nas, mieszkańców Leśnicy, Złotnik czy Stabłowic zna go jednak z zupełnie innej funkcji. Przez lata był to budynek stadionowy, będący zapleczem, jaki posiadał stadion “Leśnica”.  Obecnie właśnie nadchodzą jego ostatnie dni, podobnie jak miało to miejsce z wieloma innymi budynkami na terenie Leśnicy i okolicy w ciągu ostatnich kilkunastu lat. 

Ostatnie dni budynku

To tutaj miały swoją szatnię drużyny piłkarskie na co dzień będące gospodarzami w meczach na terenie tego obiektu. Z zaplecza korzystały także i kluby przyjezdnych. Od lat jednak nie spełniał już swojej roli. Dziś przeżywa ostatnie swoje dni. Czegoś jednak żal, bo dla wielu chłopaków z Leśnicy i okolicy to było miejsce, w którym mogli nauczyć się kopać piłkę, nie potykając się przy okazji o trawę. Przynajmniej dla mnie osobiście to było właśnie takie miejsce. Było, bo już od lat nie spełniało swojej funkcji, a swojemu synowi mogłem jedynie pokazać je z zewnątrz. Niebawem pozostaną tylko zdjęcia, które za lat kilkadziesiąt nasze wnuki będą oglądały z podobną czcią, jak my oglądamy dziś międzywojenne obrazki z ówczesnej Deutsch Lissa. Stadion Leśnica zaś, nawet z nowym zapleczem, pozostanie zupełnie innym miejscem.

Wspomnienia związane z budynkiem poszukiwane

Budynek od kilkunastu lat podupadał, nie dziwi zatem fakt jego zburzenia. Niemniej jednak warto zachować nie tylko w osobistej pamięci jakieś ślady, choć kilka fotografii i, być może, osobistych wspomnień dotyczących tego miejsca. Chętnie poznam i spiszę, na pewno przeczytam lub wysłucham.

Zaplecze stadionu Leśnica przechodzi do historii

Stadion Leśnica przy Kosmonautów przez dziesiątki lat służy kolejnym rocznikom futbolowych adeptów, więc zapewne i jego zaplecze wśród wielu przywołuje wspomnienia. Zaliczam się do jednej z takich osób, choć od mojego terminowania w rocznikach trampkarzy Parasola minęło już niemal trzy dziesiątki lat. Te wszystkie wspomnienia to główna przyczyna tego tekstu i tych zdjęć. Chętnie poznam inne, jeśli czyta to ktoś mający za sobą grę w barwach jednej z licznych wrocławskich drużyn korzystających z obiektu. 

Wiele roczników piłkarzy wielu klubów

To tutaj mogli skorzystać z szatni zawodnicy wieku wrocławskich drużyn, zarówno tych już nieistniejących jak i nadal obecnych na niższych szczeblach rozgrywek Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Na przestrzeni lat w szatniach przebierali się zawodnicy między innymi Parasola, Pogoni Leśnica w obu jej historycznych wcieleniach, drużyny grające w dawnej lidze zakładowej, a także innych, korzystających z obiektu mniej lub bardziej regularnie. Między innymi Włókniarza, który notabene stracił swój stadion całkiem niedawno.

Niepozorne piękno 

Smuci nieco fakt, że nie będzie już tego, rzeczywiście na zewnątrz niepozornego, a jednak dość ciekawego architektonicznie budynku. Jeśli ktoś nie był nigdy w środku, na tych kilku zdjęciach może zobaczyć cokolwiek zaniedbane, ale dość gustowne kolumny będące częścią sali restauracyjnej dawnego zajazdu. Zapewne zbyt wiele środków wymagałoby odnowienie całego budynku i kwestie finansowe zadecydowały o wyburzeniu.

Stadion Leśnica odżywa powoli

Na całe szczęście piłkarze grający drużyny korzystających ze stadionu Leśnica, od kilku lat będącego w gestii Miejskiego Centrum Sportu, mogą korzystać z kontenerowych szatni ustawionych wzdłuż ogrodzenia przy bocznej płycie. Można również zauważyć, że od czasu epidemii pojawiło się zaplecze sanitarne, z toaletami i bieżącą wodą, co również niewątpliwie jest krokiem w dobrą stronę. Być może nawet doczekamy czasów, gdy na zniszczonych dziś trybunach będzie nieco więcej miejsca i będzie można zasiąść na nich w znacznie szerszym gronie niż obecnie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Turystyka - sprawdź na Ceneo