Plac Kaliski na Złotnikach

Plac Kaliski na Złotnikach w zimowej odsłonie. Zabytkowy charakter tego placu pokazuje, w jaki sposób przed stuleciem myślano o urbanistyce. Kilka ujęć z wieczornego spaceru sprzed kilku dni. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Ernsta Maya koncepcja miasta ogrodu

Pomysłodawcą założenia dla placu Kaliskiego był znany ze znacznie większych realizacji, głównie w Niemczech, architekt Ernst May. Architekt ten jest chyba najbardziej kojarzony w naszym mieście z domów powstałych w podobnym okresie, mieszczących się przy ulicy Strączkowej. W obu założeniach widać koncepcję architekta próbującego łączenia wiejskiej zabudowy z miejskim otoczeniem. 

Ulica Strączkowa we Wrocławiu

Zdjęcie pochodzi z serwisu polska.org.pl

Niestety, z powodu różnego rodzaju problemów finansowych, nie wybudowano Złotnik w pierwotnej formie. Zrealizowane zostały jedynie domy dziś położone na osi poprzecznej do ulicy Złotnickiej. Same budynki zaś zostały wykonane według najtańszego z przedstawionych przez Maya projektów. Robotnicy rolni w nich mieszkający mieli do dyspozycji działki rolnicze przy domach i na terenie osiedla. W domach nie było kanalizacji ani bieżącej wody, a sama koncepcja osiedla upadła w latach kryzysów ekonomicznych lat dwudziestych ubiegłego wieku. 

Plac Kaliski częścią strefy dziedzictwa kulturowego

„Teren ten leży w strefie dziedzictwa kulturowego, archeologicznej strefie ochrony konserwatorskiej, strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej. Ochronie podlegają również historyczna kompozycja zieleni zlokalizowanej na placu, jak również układ urbanistyczny osiedla Złotniki, przy czym w szczególności wskazuje się na konieczność ochrony ocalałej zabudowy z 1920 r. i jej układu przestrzennego.”

jak przypomina istniejące uchwały Rady Miasta artykuł na temat placu Kaliskiego w Wikipedii. Warto wybrać się na spacer, plac Kaliski piękny jest nie tylko w zimowej aurze.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter