Parafia Stabłowice

Podstawowe informacje o parafii w Stabłowicach. Tutaj dowiesz się, jak działa na co dzień parafia Stabłowice – godziny mszy świętych, jak pracuje kancelaria w parafii Stabłowice i znacznie więcej. 

Dziś niektórym trudno nawet w to uwierzyć, jednak prawdą jest, że do połowy lat 80-tych ubiegłego wieku Stabłowice pozostawały bez własnej parafii. Terytorialnie były podzielone pod tym względem pomiędzy parafią w Leśnicy i parafią w Praczach Odrzańskich. Dopiero w 1984 roku, niejako w ukryciu przed komunistycznymi władzami, rozpoczęło się mozolne tworzenie tego, co dziś znane jest jako stabłowicka parafia pod wezwaniem Świętego Andrzeja apostoła.

 

Skrót informacji o parafii w Stabłowicach

MSZE ŚWIĘTE W PARAFII STABŁOWICKIEJ

Niedziela:

8:30

10:00

11:30

13:00

18:00

Dzień powszedni:

8:00

18:00

GODZINY PRACY KANCELARII PARAFIALNEJ W STABŁOWICACH

PONIEDZIAŁKI, ŚRODY, PIĄTKI – po mszy świętej o 18

Dawna parafia w Stabłowicach

Już sam wybór patrona parafii jest znaczący. Wszystko opierało się o fakt, że wcześniej już istniał taki kościół katolicki, na głównie ewangelicko-luterańskich przedwojennych Stabłowice. Ów kościół położony był w okolicach dzisiejszej ulicy Jeleniogórskiej i służył wiernym przez cały okres II wojny światowej. 

Niestety, nie do końca znane są losy tej niewielkiej rozmiarami świątyni. Najprawdopodobniej kościół, jakim ówczesna parafia na Stabłowicach dysponowała, został rozebrany już przez Polaków, przybyłych tutaj po zakończeniu działań wojennych. Związek z dawną świątynią jest jednak istotny dla obecnej parafii pod wezwaniem świętego Andrzeja apostoła. 

Początki obecnej parafii na Stabłowicach

Wiele osób zapewne pamięta, że w ciągu wielu lat budowy, stabłowiccy wierni korzystali przede wszystkim z prowizorycznej kaplicy, natomiast w miejscu kościoła budowano jedynie część przeznaczoną na dom katechetyczny i plebanię. Chodziło przede wszystkim o zmylenie komunistycznych władz, które dość niechętnie patrzyły na polski katolicyzm, wyznawany przez obywateli PRL. 

Dopiero na fali zmian w 1988 roku, spowodowanych powszechnym strajkami, ruszyła budowa samej świątyni, w której dziś zbierają się wierni w święta i niedziele. Na proboszcza od samego początku przewidywany był człowiek, który już w 1982 roku pojawił się w parafii Świętej Jadwigi w Leśnicy jako wikariusz. Wiadomym było dla duchownych, że jego pozycja wiązała się z przeznaczeniem objęcia proboszczostwa w nowo tworzonej parafii. 

Co dzieje się w parafii Stabłowice?

Dziś po ponad 30 latach funkcjonowania, parafia na Stabłowicach jest niewątpliwie filarem lokalnej społeczności. Poza wspomnianymi nabożeństwami z okazji świąt i niedziel, a także codziennej posługi kapłańskiej, okolicznym mieszkańcom parafia w Stabłowicach jawi się również jednym z centrum osiedlowego życia kulturalnego i społecznego. To właśnie w parafii dla działań mają nie tylko ściśle związane z pojmowaniem służby społeczności lokalnej, między innymi parafialne schole czy grupy modlitewne, ale także i świetlica środowiskowa. Co więcej, uruchomiono w tym roku porady psychologa, służące rodzicom i małżeństwom w lepszym przeżywaniu swojego życia. 

Nabożeństwa i msze święte w Stabłowicach

Wszystkie bieżące informacje na temat życia działającej w Stabłowicach parafii pod wezwaniem Świętego Andrzeja apostoła można przeczytać przede wszystkim na stronie internetowej parafii, a także na profilu parafii na portalu społecznościowym Facebook.

Informacje na temat codziennej działalności parafii w Leśnicy i parafii na Złotnikach również są dostępne na naszej stronie, gromadzącej wszystkie niezbędne informacje o Leśnicy i okolicy w jednym miejscu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Wiadomości ze Stabłowic

Turystyka - sprawdź na Ceneo