Szkoła podstawowa nr 51 we Wrocławiu

Szkoła podstawowa w Leśnicy — niezbędne informacje i galerie zdjęć. Sprawdź, czym żyje na co dzień szkoła podstawowa nr 51 we Wrocławiu.

Po latach przeprowadzek szkoła podstawowa nr 51 w Leśnicy jest gotowa na przyjęcie uczniów. W tym miejscu zgromadziliśmy garść informacji na temat działalności SP nr 51 we Wrocławiu.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Szkoła podstawowa w Leśnicy

Jedna z pierwszych wrocławskich szkół, pierwotnie będąca szkołą podstawową numer 5 we Wrocławiu, niedawno obchodziła swoje 70 urodziny. Warto poznać długie i nieco skomplikowane dzieje szkoły podstawowej w Leśnicy. Dowiedz się więcej o tym, co dziś dzieje się w tej placówce, bo SP nr 51 w Leśnicy działa nadal bardzo prężnie.

Historia szkoły w Leśnicy

Szkoła podstawowa w Leśnicy po raz pierwszy w polskim Wrocławiu rozpoczęła działalność oświatową już 1 września 1945 roku. Na potrzeby placówki zaadoptowano poniemiecką szkołę ewangelicką przy ulicy Skoczylasa 8, umieszczoną w bezpośrednim sąsiedztwie dziś istniejącej pętli tramwajowej w Leśnicy. Budynek poniemieckiej szkoły był mocno zniszczony. W pierwszych dniach pracy szkoły brakowało szyb, części dachu, podwórko zawalone było hałdami hełmów, s, starymi aktami, zniszczonym sprzętem domowym i szkolnym, stosami śmieci i gruzu. Ot, typowy wojenny obrazek, nieobcy ludziom będącym pionierami na Ziemiach Odzyskanych.

Placówka działała i to było najważniejsze. Już w grudniu 1945 roku do budynku na Skoczylasa uczęszczało do Szkoły Podstawowej nr 5 trzydzieści dwoje uczniów, a święto majowe wiosną 1946 roku obchodziło już 130 dzieci. Kończyło rok szkolny 1945/46 stu trzydziestu ośmiu uczniów.

SP nr 51 w Leśnicy

Miejsc do nauki w Leśnicy brakowało już bardzo wyraźnie. Niezbędne stały się działania, które umożliwiłyby rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Ze względu na dynamiczny rozwój osiedla i wyż demograficzny, pierwszego września 1956 roku utworzono w Leśnicy nową placówkę – Szkołę Podstawową nr 51. Do jej użytku oddano budynek przy ulicy Harcerskiej 2 (dzisiejsza ulica Eluarda) i budynek przy ulicy Średzkiej 39, który przed rozpoczęciem II wojny światowej pełnił rolę zajazdu położonego na trasie wylotowej z miasta. Uczniami SP 51 zostały dzieci z rejonu Stabłowic i zachodniej części Leśnicy, położonej na rejonie ulicy Dolnobrzeskiej. Ten stan rzeczy po jakimś czasie znów uległ zmianie, szkoła podstawowa w Leśnicy ograniczona została do dwóch budynków — przy ulicach Skoczylasa i Eluarda.

Nowy budynek SP nr 51 w Leśnicy

Liczba uczniów w Leśnicy rosła właściwie z każdym rokiem, a warunki lokalowe szkoły nie były wystarczające. W ciągu ponad 40 lat swojego istnienia przenosiła się kilkukrotnie, wciąż nie mogąc znaleźć sobie miejsca na stałą siedzibę. W końcu wędrówka ta ustała, być może wreszcie na dobre.

 1 września 1998 r. została oddana część nowego kompleksu szkolnego przy ulicy Krępickiej 50. Ówczesny prezydent miasta Wrocławia, pan Bogdan Zdrojewski, w trakcie inauguracji roku szkolnego 1998/1999 uroczyście przeciął wstęgę, po czym nieco onieśmielone i zarazem zaciekawione pierwsze dzieci mogły wejść do swojej nowej szkoły. Niebawem powstał komitet nadania szkole podstawowej nr 51 w Leśnicy imienia Jana Pawła II, którego wysiłki szybko zakończyły się powodzeniem. Od roku 1999 szkoła w Leśnicy nosi imię papieża Polaka. 

Monografia szkoły w Leśnicy

Z okazji 60-lecia jej istnienia w 2016 roku powstała monografia zawierająca pełną historię szkoły, liczne zdjęcia i fragmenty prowadzonej kroniki. Tę ciekawą lekturę polecamy i my, jest ona dostępna w repozytorium cyfrowym na stronie szkoły podstawowej w Leśnicy.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Podstawowe informacje kontaktowe

 

Szkoła podstawowa nr 51 we Wrocławiu – adres

 
ul. Krępicka 50, 54-018 Wrocław
Tel.: (71) 798-68-55

Strona: https://sp51wroclaw.edupage.org/

e-mail: sekretariat.sp051@wroclawskaedukacja.pl