Marszowice - życie osiedla

Jak mieszka się na Marszowicach? Oto pytanie, na które można znaleźć odpowiedź właśnie tutaj. Sprawdź, czy mieszkanie na Marszowicach jest właśnie dla ciebie.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Jak wygląda mieszkanie na Marszowicach?

Marszowice to jedno z tych osiedli we Wrocławiu, które są wciąż jeszcze mało znane. Mimo postępującej rozbudowy miasta nadal niewiele osób zna godne zainteresowania miejsca, których przecież na osiedlu nie brakuje. Uważamy, że trzeba to zmienić. Historia i tutaj tworzyła się w wielu wymiarach, dobrze zatem zwrócić uwagę na te ślady, obok których często przechodzimy bez większej refleksji. Oczywistym miejscem zainteresowania historią jest istniejąca elektrownia wodna w Marszowicach, ale przecież nie tylko do niej ogranicza się spuścizna dawnych lat tego wrocławskiego osiedla, które dziś przeżywa szybki rozrost, nie zawsze zresztą dopasowany do realiów nadążania w wymiarze choćby powstawania nowej infrastruktury. Trudno jednak nie zauważyć, że Marszowice dzisiejsze z całą pewnością tracą swój dotychczasowy wiejski charakter wsi ulicowej i stają się przedmiejskim osiedlem mieszkaniowym.

Marszowice — co warto wiedzieć?


Jeszcze do niedawna nazwa tego urokliwego przecież osiedla nie była znana szerzej mieszkańcom stolicy Dolnego Śląska. Dziś powoli się to zmienia, stąd też i nasze zwrócenie uwagi na to, co działo się przed laty, co i gdzie dzieje się obecnie i co będzie się interesującego działo na tym niewielkim a przecież szybko rozbudowywanym osiedlu.

Nie tylko cmentarz w Marszowicach

Marszowice, jeszcze do niedawna, były prawdopodobnie przez większość osób w ogóle mających mgliste wspomnienie słyszenia tej nazwy, najbardziej bodajże kojarzone z cmentarzem komunalnym, który umiejscowiono na tym osiedlu w 1976 roku. Korzystają z niego przede wszystkim parafianie z Leśnicy, ale na przestrzeni lat, zwłaszcza tych całkiem niedawnych, na miejsce ostatniego spoczynku udało się tutaj bardzo wiele osób ze Stabłowic czy Złotnik, nie dysponujących swoimi osobnymi nekropoliami. Jednak na naszej stronie można przekonać się o tym, że osiedle dziś znane jako Marszowice wcale nie jest jedynie miejscem z cmentarną aurą. Poznaj więcej atrakcyjnych miejsc na wrocławskim osiedlu Marszowice.

Marszowice w pigułce

Dojazd do Marszowic

Komunikacja miejska w Marszowicach odznacza się typowym rozkładem osiedla na obrzeżach. Znajdziesz tutaj transport do centrum Wrocławia, głównie poprzez przesiadki w Leśnicy, zarówno w tramwaje lub autobusy miejskie, jak i pociągi Kolei Dolnośląskich, dzięki istnieniu jednolitego biletu miejskiego Urbancard. Jazda samochodem do Marszowic zazwyczaj oznacza stanie w sporych korkach. Stacja kolejowa w Leśnicy stanowi ułatwienie codziennego dojazdu do pracy lub szkoły dla wielu mieszkańców. 

Mieszkanie w Marszowicach

Osiedle Marszowice pod względem jakości codziennego życia nie różni się zbyt wiele od innych wrocławskich osiedli. Posiada te same problemy, które są doświadczane przez mieszkańców innych osiedli położonych na obrzeżach Wrocławia. To osiedle faktycznie oferuje swoim mieszkańcom ciszę i spokój, w zamian jednak nie pozwala na cieszenie się z wielu dogodności wielkomiejskich, jak choćby życiem nocnym czy nawet kulturalnym. Nie da się znaleźć domu kultury na Marszowicach, brak też biblioteki czy nawet restauracji, która mogłaby pełnić również rolę miejsca spotkań mieszkańców Marszowic. Brak kina czy teatru to chyba w Marszowicach, czy nawet w Leśnicy najbardziej rzucające się w oczach braki w infrastrukturze dostępu do kultury w tej okolicy.

Kościół w Marszowicach

Życie religijne organizuje parafia św. Jadwigi w Leśnicy. Kościół w Marszowicach podlega proboszczowi leśnickiej parafii. Trzeba zauważyć, że w życiu Marszowic parafia bierze czynny udział również dzięki prowadzeniu miejsca dla dzieci i młodzieży „Źródełko”. Dowiedz się, jak działa parafia w Leśnicy, zajmująca się prowadzeniem działalności duszpasterskiej na terenie Marszowic na co dzień.

Kościół w Marszowicach otoczony jest wspomnianym już wyżej cmentarzem komunalnym, nad którym pieczę również sprawuje leśnicka parafia. Nabożeństwa w Marszowicach odbywają się regularnie, wszyscy wierni nie muszą zatem polegać jedynie na dojeździe do Leśnicy tylko po to, by wziąć udział w niedzielnej mszy świętej. 

Sport i rekreacja w Marszowicach

Sport i rekreacja w Marszowicach skupiają się głównie przy boisku położonym pod lasem, przy osiedlu Malownicze Marszowice. Dużą rolę odgrywa Park Leśnicki, w którym znajduje się siłownia na świeżym powietrzu, a szerokie alejki umożliwiają biegaczom realizację ich pasji. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter