Opinie na temat mieszkania w Leśnicy - wyniki ankiety

Mieszkanie w Leśnicy nie oznacza wcale życia w cieniu leśnickiego zamku. Leśnica to także tereny osiedli Stabłowice, Złotniki czy Mokra. Tereny Pustek, Żar i Ratynia, Nowych Żernik i Marszowic. To wieloletnia tradycja, która z różnymi kolejami losu, obecna jest w granicach miasta od niemal stu już lat.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Wreszcie się udało zabrać w jakiś sensowny sposób dane, które zostały przekazane dzięki sporemu zaangażowaniu wszystkich osób wypełniających ten dość długi przecież kwestionariusz. Kilkanaście pytań, z czego kilka o charakterze otwartym, stanowić miało w założeniu, podstawę do zbudowania zaczątków wiedzy na temat tego, w jaki sposób sami zainteresowani, czyli mieszkańcy, postrzegają swoje najbliższe otoczenie. 

Liczba odpowiedzi w ankiecie

W sumie swoją opinię wyraziło ponad 500 osób, co uważam za całkiem satysfakcjonujący wynik, zważywszy na okoliczności. Wydaje się, że nie jest to wielka liczba przy ponad 30 000 mieszkańców, wynika to jednak z bardzo wielu osiedlowych bolączek, o których wiele osób wspomniało, co można zobaczyć, uważnie analizując wyniki tej ankiety. W kwestiach związanych z codziennym życiem osiedli wciąż zbiorczo w magistracie traktowanymi jako jedno osiedle Leśnica dało się zauważyć, że wspomniane przeze mnie podziały osiedlowe na Leśnicę i osiedla ościenne jak najbardziej są żywe i mają się dobrze.

Najważniejsze informacje zostały zebrane w dwuminutowy film, który, mam nadzieję, w jakiś sposób pokaże, że można jednak znaleźć punkty wspólne i ustalić jakieś wnioski wynikające z faktu, że tak niewiele wiemy o naszym własnym osiedlu i naszych sąsiadach. Pora spróbować to zmienić i tutaj upatrywałbym pożytku z tej ankiety. Zresztą, lepiej rzucić okiem na wyniki samodzielnie. Umieszczone są na naszym kanale YouTube Wrocław Leśnica Info, gdzie można również zobaczyć i inne filmy związane z życiem Leśnicy i okolicy.

Co pokazała ankieta osiedlowa?

Wady i zalety mieszkania w Leśnicy i okolicy

Wreszcie się udało opanować trochę te dane, które udało się zebrać na przestrzeni ostatniego tygodnia. Zasadnicze wnioski są dosyć jasne i były dość łatwe do przewidzenia, lista bolączek jest przecież bardzo podobna. Ważne jest jednak to, że ponad pół tysiąca osób chciało się poświęcić swój czas na to, by odpowiedzieć na te kilkanaście pytań i być może również czegoś przy tej okazji się dowiedzieć.

Wyniki pozwalają na to, by, przynajmniej w teorii, zacząć rozmawiać poważniej między mieszkańcami na temat różnorodności osiedla Leśnica rozpatrywanego pod względem administracyjnym. Lista wad i zalet mieszkania w Leśnicy czy też w osiedlach z nią sąsiadujących, jak i wielu innych spraw, które dotyczą w gruncie rzeczy nas wszystkich.

Lista bolączek wydaje się być długa, stąd też wynika pewność, że nie da się ich wszystkich rozwiązać w najbliższym czasie, od tak zwanej „ręki”. Wynika z tego zatem i potrzeba pewnej gradacji celów i być może rozpoczęcia współdziałania na szerszą skalę, tak, aby się te wszystkie sprawy zaczęły powoli przybierać pożądany przez większość kształt. Naprawdę nie musi być tak, że posiadanie mieszkania w Leśnicy lub na Złotnikach, Stabłowicach czy Mokrej będzie jedynie sypialnią o nieco większym metrażu, a główną zaletą osiedla będzie naturalna zieleń. 

Informacja jest kluczowa dla mieszkańców Leśnicy i okolic

Podstawowym wnioskiem jest jednak fakt, że nie wystarczy rozpocząć od tego, aby znalazło się grono liderów i liderek, chcących prowadzić obywatelskie działania w lokalnej społeczności, ale także brak informacji dotyczących Leśnicy i osiedli okolicznych. Chodzi tu o zakres informacji nie tylko związanych z działaniem szeroko rozumianego „miasta”, obecnego w postaci odbioru śmieci, prostowania nawierzchni ulic i oświetlenia w parkach. Chodzi również o to, aby mieć informacje o tym, co ciekawego, ważnego, istotnego z punktu widzenia jednoczenia społeczności, którą dopiero trzeba zbudować, jak sądzę. Ale to już temat na zupełnie inną ankietę, która się zapewne pojawi niebawem. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket
Share on email
Email

Ostatnie publikacje