Ocena mieszkania w Leśnicy – szczegółowe wyniki
Tym razem wyniki ankiety w formie bardziej szczegółowej, która uwzględnia poszczególne osiedla. Te wyniki pojawiają się nie tylko dla osób lubiących dokładne wyliczenia. Ich analiza być może pozwoli na zorientowanie się w życiu osiedli skupionych wokół Leśnicy.
Osiedle osiedlu nierówne
Zostały w jednym miejscu zebrane wyniki z ankiety, jaka została przeprowadzona przed dwoma tygodniami po to, by lepiej zrozumieć blaski i cienie mieszkania w Leśnicy i jej satelickich osiedlach. Jak z łatwością można zauważyć, najbardziej aktywnym z ponad 500 osób biorących udział w ankiecie pochodziło z rejonu Stabłowic. Być może dla wielu osób będzie to zaskoczeniem, dla tych, którzy są mieszkańcami, zapewne nie. Rozległość i położenie po prostu zdecydowały o takiej liczbie. Tym samym zresztą namacalny dowód rosnącego zróżnicowania mieszkańców administracyjnie rozumianej Leśnicy, a co za tym idzie i ich potrzeb.
Mieszkania w Leśnicy i okolicy blaski i cienie
Bardzo pouczające jest również zestawienie wyników wszystkich pomysłów na to, czego najbardziej – zdaniem mieszkańców – brakuje na ich osiedlach. Dla mieszkańców Stabłowic będzie to basen, dla mieszkańców Złotnik z kolei market spożywczy, dyskont lub też po prostu większy sklep. Dla zamieszkujących obszar Nowych Żernik będzie to jeszcze coś innego, podobnie z mieszkańcami Ratynia, Żar czy Mokrej. Ten punkt pokazuje wyraźnie, że istnieją pewne odrębności, które oparte są o lokalne uwarunkowania, rodzące innego rodzaju potrzeby. Te potrzeby, jak można sądzić na podstawie wyników tej ankiety, są niekiedy bardzo trudne do pogodzenia. Czasami nawet mogą być zupełnie sprzeczne i pod tym względem chyba także nie ma tutaj żadnych wątpliwości, że problemy tego typu mogą w przyszłości jedynie narastać.
Policzenie podobnie myślących
Taki właśnie będzie, mam nadzieję, pożytek z tego osiedlowego badania stanu znajomości swojego otoczenia najbliższego i nieco dalszego. Niezbędne dla normalizacji życia w tym rejonie miasta wydaje się być właśnie konieczność rozpoznania i zrozumienia tych ograniczeń lub sprzeczności dążeń. Dopiero znając szerszy obraz wyzwań, przed jakim dziś stoi Leśnica i okolica, można zacząć zastanawiać się nad wspólnymi rozwiązaniami, dzięki którym uniknie się rozczarowań z powodu podjęciu decyzji o zakupie mieszkania w Leśnicy lub jej najbliższym sąsiedztwie. Trzeba jednak położenia nacisku na to, aby mieszkańcy w obrębie więcej niż jednego osiedla wchodzącego w skład jednostki terytorialnej Leśnica rozumieli swoją i innych sytuację.
Co po ankiecie na temat mieszkania w Leśnicy?
W obecnym kształcie nie ma potrzeby zmiany rewolucyjnej, żądań jak najszybszych terytorialnych zmian i pogłębiania osiedlowych podziałów w imię krótkowzrocznych interesów garstki mieszkańców terytorium Leśnicy rozumianej jako osiedle Wrocławia. Niemniej jednak potrzebna jest – i to szybko – zmiana jakościowa. Byłoby dobrze, gdyby zbliżenie nastąpiło wśród ludzi, którzy chcieliby działać na rzecz zmian. Zmian dokonywanych wspólnie w ramach osiedlowych możliwości, bez podziałów na partykularne interesy znane z projektów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na przykład. Myślę, że to jest najzupełniej realne.
Osiedle Leśnica różnorodną jednością?
Jednocześnie jednak nie zapominać o tym, żeby spróbować tworzyć wspólny ośrodek decyzyjny, który mógłby w większej sile zacząć oddziaływać na to, co dzieje się na osiedlach. Nie chodzi tu jedynie o to czy inne załatwienie konkretnej sprawy, bardziej o uzyskanie świadomości wspólnoty interesów nie tylko w obrębie własnego grodzonego osiedla. Tylko w taki sposób można, moim skromnym zdaniem, w ogóle zacząć myśleć o tym, aby osiedle Leśnica i okolica były tworami osobnymi, pozostając jednocześnie osiedlem jednym i różnorodnym. Nie jest to niemożliwe, ale zapewne nie przyjdzie samo i być może nie przyjdzie również łatwo. Z całą pewnością jednak potrzeba tego rodzaju działania jest pilna.