Kościół św. Krzyża jesiennie

Pierwsza niedziela miesiąca jest dobrym czasem na to, by spojrzeć z oddali na bryłę kościoła Podwyższenia św. Krzyża w Leśnicy przy ulicy Skoczylasa. Kościół niegdyś nieco podupadły, dziś prezentuje się bardzo okazale. Jesienna szata otoczenia zdaje się pasować to kolorystyki budynku.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Kościół św. Krzyża w Leśnicy nie istnieje

To prawda, o której wiele z osób na co dzień mieszkających w Leśnicy i okolicy zdaje się nie pamiętać lub zgoła nie wiedzieć. Prawdą jest jednak, że w rzeczywistości nie ma takiego miejsca jak „kościół świętego Krzyża w Leśnicy”. Prawidłowe nazwą tej budowli sakralnej jest bowiem kościół pw. Podwyższenia Krzyża świętego. Zasadnicza jest to różnica, oznacza bowiem dwie zupełnie inne rzeczy. O błędnie używanej na co dzień, zapewne ze zwykłej wygody, można się w razie wątpliwości przekonać osobiście, sprawdzając nazwę w oficjalnych dokumentach parafii w Leśnicy.


Cóż zatem stoi na przeszkodzie, by kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego stał się oficjalnie po prostu świątynią pod wezwaniem Krzyża Świętego? Otóż nie jest to możliwe, gdyż po prostu we Wrocławiu już istnieje świątynia pod takim wezwaniem. Niemniej jednak nie jest to jedyna ciekawostka, jeśli chodzi o ten budynek sakralny. Opowieść trzeba przecież zacząć od tego, że oryginalnie był to kościół ewangelicki, który dopiero od kilkudziesięciu lat jest zarządzany przez rzymskokatolicką parafię św. Jadwigi w Leśnicy.

kościół św. krzyża dawniej

Kościół ewangelicki

Kościelny budynek utrzymany jest w stylu neogotyckim, popularnym w XIX wieku w Niemczech. Kościół powstał w 1877 r. i od tamtej pory, aż do czasu zakończenia drugiej wojny światowej, stanowił nową siedzenia dla ewangelickich mieszkańców okolicy Leśnicy i okolic. Był żywym dowodem na zamożność i liczebność wiernych ewangelików w okolicy, którzy świątynię ustawili w centrum ówczesnej willowej dzielnicy Leśnicy, co na pewno nie było rozwiązaniem tanim. Kościół stanowił dopełnienie stanu posiadania ewangelickiego zboru, zarządzającego już w tym czasie istniejącym cmentarzu mieszczącym się przy dzisiejszej ulicy Trzmielowickiej. Cmentarz ten można zobaczyć na filmie na naszym kanale na YouTube w dwóch odsłonach, poniżej jedna z nich.

Kościół Polski jako właściciel budynku

Po II wojnie światowej początkowo bezpański, po wywiezieniu z miasteczka Niemców, stopniowo popadał w ruinę, co można było zobaczyć na przypomnianym przez nas ostatnio filmie Tadeusza Konwickiego „Salto”, w którym scena finałowa rozgrywa się podczas zabawy zorganizowanej w murach świątyni. Film ten pokazuje, w jaki sposób traktowano wówczas poniemieckie zabytki sakralne, dziś wiele z tych budynków nie dotrwało do naszych czasów. 

Po kilku latach zaczął stanowić własność Kościoła Polskiego, którego historia jest równie ciekawa, bo to odłam katolików będących w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku zdominowanych przez komunistyczne władze. Wiele z jego historii jest związane z Wrocławiem, jeśli kogoś interesuje ten temat, dobrym wprowadzeniem jest artykuł o Kościele Polskim w Wikipedii.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego dziś

kościół św. krzyża wnętrze obecnie

Kościół zaś przy ulicy Skoczylasa dopiero w roku 1975, a więc dokładnie po trzydziestu latach po II wojnie światowej, ostatecznie trafił pod opiekę leśnickiej parafii rzymskokatolickiej pw. św. Jadwigi. Dziś odnowiony i o bogatszym niż przed laty wystroju wnętrza, służy wszystkim wiernym w Leśnicy, co można zobaczyć na tym zdjęciu, pochodzącym podobnie jak fotografia pocztówki z roku 1916, z portalu fotopolska.eu

Obecnie nieco trudno, moim przynajmniej zdaniem, jest zrobić zdjęcia wnętrza. Trudno przecież zajmować miejsce tym, którzy chcą uczestniczyć w nabożeństwach w innym wymiarze niż utrwalenie wyglądu świątyni wewnątrz. Miejmy nadzieję, że już niebawem sytuacja się zmieni i będzie można zrobić nieco dokładniejsze zdjęcia wystroju tego niewielkiego, a przecież dość urokliwego w swych prostych formach kościółka. Z tego też względu na razie można jedynie popatrzeć na kościół św. Krzyża jesiennie, czekając na zmianę stanu rzeczy.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Ostatnio opublikowane