Kościół św. Jadwigi w Leśnicy

Kościół św. Jadwigi śląskiej w Leśnicy przy ulicy Wolskiej to bardzo atrakcyjny budynek dla miłośników architektury sakralnej. Różnorodne style budowli i jej wyposażenia czynią z tego niewielkiego kościoła miejsce, które jest jedną z atrakcji turystycznych Leśnicy. Przekonajmy się, co chcący obejrzeć kościół pw. św. Jadwigi mogą zobaczyć w jego wnętrzu. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Spis treści

Kościół w Leśnicy – powody do odwiedzin

Kościół parafii św. Jadwigi w Leśnicy przy ulicy Wolskiej jest najstarszym z kościołów, jakimi zajmuje się na co dzień parafia z Leśnicy. Ten budynek istnieje w tym miejscu najprawdopodobniej już od dwunastego wieku. Od tego czasu mamy wzmianki dotyczące samej Leśnicy, zatem przypuszcza się, że również wtedy mogła powstać pierwsza świątynia. Była ona z całą pewnością w całości drewniana i nie zachowała się do dnia dzisiejszego nawet najmniejsza jej część. Dziś istniejąca, którą możemy podziwiać na co dzień, jest już nieco późniejsza i najprawdopodobniej została zbudowana około roku tysiąc trzysta czterdziestego pierwszego.

Dawny kościół w Leśnicy

Dziś oczywiście jest to zupełnie inny budynek, ale pierwotne założenie jest jednak dość widoczne, o czym może przekonać się każdy, kto przyjrzy się naprawdę uważnie. Niewielki jednonawowy kościółek, z niewielkimi kaplicami, z całą pewnością dobudowanymi już później i charakterystyczna niewielka wieża na planie kwadratu, są charakterystyczne dla wyglądu kościoła, jaki pojawia się na starych fotografiach i malunkach. Te bryły sugerują wyraźnie, że jest to właśnie średniowieczne założenie świątyni. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku zamku w Leśnicy, próżno doszukiwać się tu oczywistych znaków w innych miejscach niż fundamenty i otoczenie budowli.

Kościół w Leśnicy i jego wartość historyczna

Kościół w Leśnicy miał wiele szczęścia dopiero w wieku XIX i XX. Nie ucierpiał wskutek działań wojennych, jak wiele innych świątyń. Co więcej, nie został również rozgrabiony i spalony po roku 1945, choć taki los podzielił kościół w Stabłowicach, podobnie zresztą jak i zamek w Leśnicy. Z tego też powodu wiele z cennych dzieł sztuki można podziwiać i dziś, odwiedzając kościół pw. św. Jadwigi w Leśnicy. Zdecydowanie warto choćby pod tym względem odwiedzić leśnicką świątynię. Jakie zabytki w kościele w Leśnicy koniecznie trzeba zobaczyć? Oto ich krótka lista poniżej.

Lista najcenniejszych zabytków kościoła św. Jadwigi Śląskiej w Leśnicy:

  • ambona, pokryta polichromiami, ozdobiona płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z Ewangelii i zwieńczona rzeźbą Chrystusa unoszącego dłoń w geście błogosławieństwa
  • Madonna z Dzieciątkiem, gotycka rzeźba polichromowana z XV wieku; jedyna zachowana część wyposażenia świątyni
  • Chrzcielnica z piaskowca, barokowa (XVII wiek), z drewnianymi rzeźbami przedstawiającymi chrzest Jezusa.
  • Maria w chmurach – obraz barokowy, na płótnie, z początku XVIII wieku
  • Jan Nepomucen – obraz wczesnobarokowy, na płótnie, z początku XVII wieku
  • krucyfiks procesyjny – drewniany, barokowy, koniec XVII wieku
  • organy – instrument mechaniczno-pneumatyczny z roku 1897

Wirtualny spacer 360 w kościele św. Jadwigi

Słynny artysta w Leśnicy

Należy również zauważyć, że obok wymienionych powyżej zabytkowych dzieł sztuki, w kościele św. Jadwigi przy ulicy Wolskiej w Leśnicy można również podziwiać freski na suficie. Ich autorem najprawdopodobniej był Felix Anton Scheffler, barokowy mistrz ustępujący jedynie największemu ze śląskich malarzy tego okresu, samemu Willmannowi. Obrazy Schefflera często zdobiły sufity kościołów, o czym można przekonać się, patrząc na te dzieła, które pozostawił po sobie w innych miejscach. Oto przykład jego malarstwa ze słynącego ze swojego piękna klasztoru w Lubiążu, więcej o artyście można przeczytać w sieci, zaczynając oczywiście od tego, co na jego temat mówi Wikipedia. 

Kościół św. Jadwigi śląskiej w Leśnicy powinno się zatem zwiedzić, badając zachwycające zakamarki Wrocławia. Ta z pozoru niewielka świątynia kryje w sobie wiele pięknych dzieł, dokonanych przed stuleciami. Dawni mistrzowie nadal potrafią zachwycać swoją sztuką.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp

Leśnickie tematy