Koronawirus – nie daj się panice

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Na temat koronawirusa narosło wiele mitów, każdego dnia zdarza mi się słyszeć i obserwować nowe. Dlatego przypominam, w jaki sposób postępować zgodnie z zaleceniami WHO. Nie dajmy się panice, koronawirus nie taki straszny, jak go niektórzy malują.

 

koronawirus – instrukcje

Koronawirus – zapobieganie chorobie

WHO

Na swoich stronach Światowa Organizacja Zdrowia podaje kilka prostych porad, które pomagają zachować zdrowie swoje i innych. Większość z nich jest bardzo łatwa do realizacji, dzięki czemu z łatwością możesz je zacząć stosować, by uchronić siebie, bliskich i sąsiadów przed zarażeniem groźnym wirusem. 

  • Myj często ręce, używając do tego mydła i wody – przynajmniej przez 20 sekund. W przypadku braku dostępu do mydła i wody należy użyć środka do dezynfekcji rąk na bazie co najmniej 60-procentowego alkoholu.
  • Nie dotykaj oczu, nosa ani ust. W ten sposób narażasz się na bezpośredni kontakt z bakteriami, które mogły pozostać na dłoniach lub niesione wiatrem opadły na twarz.
  • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi. Tylko niezbędne kontakty z chorymi mogą nie tylko uchronić Cię i Twoich bliskich, ale także pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenienia się pandemii koronawirusa. 
  • Jeśli kaszlesz lub kichasz, zasłoń usta rękawem lub chusteczką. Chusteczkę od razu wyrzuć do zamykanego pojemnika na śmieci, następnie umyj ręce.
  • Regularnie czyść powierzchnie środkiem dezynfekującym. Na przykład zawsze wycieraj blaty kuchenne i robocze.

Gdy źle się poczujesz – co robić?

(WHO) w tej kwestii ma również porady dla każdego. Co ważne, są one naprawdę łatwe do realizacji, wystarczy po prostu wykazać się odpowiedzialnością i zdrowym rozsądkiem, co na pewno zaowocuje w przyszłości. Jeśli zatem poczujesz się gorzej, nie panikuj, postaraj się zachować dwie podstawowe zasady dotyczące radzenia sobie w trudnej sytuacji. Rada pierwsza – zachowaj spokój. Rada druga – nie panikuj i zostań w domu, w swoim miejscu zamieszkania też uzyskasz niezbędną pomoc.

  • Nie podróżuj, jeśli masz gorączkę bądź kaszel. Po powrocie do domu skontaktuj się ze służbami medycznymi i poinformuj je, skąd wróciłeś (aś).
  • Jeśli nie czujesz się dobrze, zostań w domu i zadzwoń do lekarza. Pozostanie w domu pomoże zarówno Tobie, jak i innym. Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie się zaleceń publikowanych w mediach i tego, co nakazuje zdrowy rozsądek.

Koronawirus i noszenie maseczki

(WHO)

Noś maskę, jeśli:

  • Jesteś pracownikiem służby zdrowia i przebywasz w pobliżu pacjentów zarażonych COVID-19.
  • Nic Ci nie dolega, ale zajmujesz się osobą z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.
  • Masz kaszel lub kichasz, niezależnie od tego, kim jesteś z zawodu i czy aktualnie wykonujesz swój zawód.

Maski są skuteczne tylko wtedy, gdy ich stosowaniu towarzyszy częste mycie rąk środkiem na bazie alkoholu lub mydłem i wodą. Jeśli nosisz maskę, musisz wiedzieć, jak jej używać i jak ją prawidłowo zutylizować (zgodnie z zaleceniami w witrynie WHO).

Zachowaj zdrowy rozsądek

Panika to najgorsze, co może nas spotkać w trudnej sytuacji. Zachowanie spokoju i odzyskanie kontroli nad własnymi emocjami to początek odzyskiwania kontroli nad sytuacją. Tylko w sposób rozsądny i opanowany można działać naprawdę skutecznie. Warto o tym pamiętać każdego dnia, nie ulegać panice i pomagać innym zachować nie tylko zdrowie fizyczne, ale również i spokój ducha. 

Poradnik to nie wszystko

Ten krótki poradnik powstał na podstawie aktualnych w momencie publikacji wiadomości, jakie są podawane przez Światową Organizację Zdrowia. Sytuacja jest jednak bardzo dynamiczna i trudno dziś przewidzieć nawet najbliższą przyszłość. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia, dlatego warto znać miejsca w sieci, w których pojawiają się nowe dane i porady dla wszystkich.

Informacje na temat pandemii koronawirusa w Polsce na bieżąco podaje specjalny portal miejski na temat koronawirusa. Informacje można też uzyskać na stronach ministerstwa i innych godnych zaufania. Nie warto ulegać panice na Facebooku. Na tym portalu można jednak dołączyć do grupy osiedlowej pomocy – Widzialna ręka Leśnica. Oczywiście, w grę wchodzą wszystkie osiedla skupione wokół Rady Osiedla Leśnica.

Aparaty fotograficzne - sprawdź na Ceneo Narzędzia i akcesoria do ogrodu - wybierz na Ceneo

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Artykuły o Leśnicy