Koronawirus i Facebook, panika i strach. Co robić?

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Koronawirus zaczyna wreszcie docierać do świadomości wielu ludzi, dzieci prawie zniknęły z placów zabaw, ludzie nie ćwiczą w parkach. Stan przesiadywania w domu sprawia jednak, że zaczynają mnożyć się inne problemy. Jak temu zaradzić?

plac zabaw złotniki koronawirus facebook
Złotnicki plac zabaw

Co mają wspólnego koronawirus i Facebook?

Facebook prowadzi kampanię informacyjną, opartą o współpracę z WHO. Nie zgadza się też na reklamy maseczek i innych tego typu rzeczy. Być może też widzieliście wpis na grupie o sprzedaży maseczek – nie ma zgody ani FB, ani mojej osobiście na takie zachowania. Za to promujmy pomoc wszędzie tam, gdzie jest ona potrzebna. Nie tylko zresztą zakupy czy wyprowadzanie psa może pomagać, często rozmowa też się przydaje, nawet taka przez ekrany komputerów czy telefonów. No i nie siejmy paniki, to też ważne. Poniższa lista pochodzi od administratorów Facebooka.

Panowanie nad rosnącym niepokojem i stygmatyzacją

(WHO)

Złotniki plac zabaw facebook koronawirus

Przypominamy!

Place zabaw i parkowe siłownie zamknięte.

Zdajemy sobie sprawę, że ludzie mogą się niepokoić, odczuwać zdenerwowanie i lęk. Oto kilka ważnych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę i udostępnić członkom społeczności:

  • W sytuacji kryzysowej każdy może odczuwać smutek, stres, niepokój, lęk czy gniew. Pomóc może wówczas rozmowa z kimś, komu ufasz, np. z przyjacielem, członkiem rodziny albo z osobami, które należą do tej samej społeczności.
  • Jeśli musisz zostać w domu, prowadź zdrowy styl życia, zadbaj o właściwą dietę, sen i gimnastykę. Utrzymuj kontakt z najbliższymi telefonicznie i przez Internet, a także korzystaj ze wsparcia większej społeczności na Facebooku.
  • Nie sięgaj po papierosy, alkohol ani inne środki odurzające, żeby radzić sobie z emocjami.
  • Jeśli cała sytuacja przytłacza Cię, porozmawiaj z pracownikiem opieki zdrowotnej lub terapeutą. Odpowiednio wcześniej dowiedz się, dokąd należy się udać w razie problemów ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym.
  • Opieraj się na faktach. Zbieraj informacje, które pomogą Ci rzetelnie oszacować ryzyko i umożliwią podjęcie adekwatnych środków ostrożności. Znajdź godne zaufania źródło, takie jak witryna internetowa WHO, sanepid czy Ministerstwo Zdrowia.

Publikując w swoich społecznościach, pamiętaj, aby udostępniać najnowsze fakty z wiarygodnych źródeł, unikać wyolbrzymiania i okazywać solidarność z osobami chorymi, dając im możliwość opowiedzenia o swoim przypadku zarażenia wirusem. Oczywiście nie należy publikować informacji dotyczących czyichś obaw zdrowotnych (np. kogoś zarażonego COVID-19) bez zgody tej osoby.

Działajmy lokalnie

Materiał powyżej pochodzi stąd, jeśli ktoś jest zainteresowany w uzyskaniu większej ilości pożytecznych informacji.

Zachęcamy jednocześnie do samopomocy w ramach osiedlowej Widzialnej Ręki – Leśnica i okolica, a także do zdrowego rozsądku na co dzień. Damy radę tylko wtedy, gdy zachowamy spokój. Koronawirus i Facebook to związek nowy i może być różnie, ale w końcu to my sami używamy narzędzi. Informujmy i wspierajmy, tylko tyle. Panika nam nie pomoże, naprawdę. Będziemy starali się pisać i informować jak najczęściej, zaglądajcie na stronę i na FB.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter