Jak działa Rada Osiedla Leśnica? – pytania do mieszkańców

Już jutro odbędą się konsultacje miejskie w sprawie uchwał Rady Miasta zawierających zapisy statutów regulujących sposób działania wrocławskich rad osiedli. Spotkanie online dla mieszkańców odbędzie się jutro, więc to dziś jest najlepszy czas na to, by sprawdzić, czy mieszkańcy cokolwiek wiedzą na temat tego, w jaki sposób funkcjonuje ich rada osiedla.

Jak działa Rada Osiedla Leśnica – pytania do mieszkańców

Rada Osiedla informuje odpowiednio?

Stąd właśnie pomysł tej krótkiej ankiety, choć nosiłem się z pisaniem o Radzie Osiedla Leśnica od jakiegoś czasu. Ostatnio, dość przypadkowo zresztą, zdarzyło mi się zauważyć, że na osiedlowej tablicy ogłoszeniowej przy bibliotece na Wielkopolskiej, jedyne wiadomości aktualne pochodziły z komunikatów Rady Osiedla Leśnica, ZCS, CK Zamek i inni informowali mnie o tym, co będą robić jesienią 2020 roku. 

Niezwykle podbudowany tym faktem aktywności osiedlowej sięgnąłem po telefon do kieszeni. W ciągu chwili zyskałem jasny i ostry obraz tego, czym żyje moje osiedle i co w Radzie Osiedla się pożytecznego dla mnie dzieje. Sprawdziłem nową stronę, która dała mi dobry obraz sytuacji, nie tylko w zakresie konsultacji zmian w statutach funkcjonowania wrocławskich rad osiedlowych.

Strona internetowa RO Leśnica objawiła się w ostatnio w nowej szacie, co cieszy. Nowy wygląd witryny to pewnie przypadkowa i zupełnie niezamierzona korelacja czasowa z rokiem wyborczym, jak sądzę. Niezależnie od pobudek, cieszy powrót Rady Osiedla Leśnica do formy. Moim zdaniem informacje są dostępne, ale ja jestem zainteresowany tematem, umiem szukać informacji i zasadniczo czepiać się lubię trzeciej strony medalu. Czy zatem mieszkańcy wiedzą, co w radzie piszczy? 

Informacyjnie zatem wydaje się wszystko w porządku. Każda osoba zainteresowana może bez większego problemu bieżące informacje odszukać dość szybko. Może to zrobić nawet wówczas, jeśli nie korzysta na co dzień z dobrodziejstw sieci, bo zamieszczane w gazecie leśnickiej biuletyny są dostępne bezpłatnie w wielu miejscach, w regularnych nawet odstępach czasu.

Informować niepoinformowanych

Skąd bierze się zatem frekwencja w wyborach do rad osiedli, od lat oscylująca w okolicy liczb rzędu 4%? Na niektórych wrocławskich osiedlach bywa i tak, że nie ma nawet wystarczającej liczby kandydatów na te stanowiska, radni muszą działać w sposób okrojony liczebnie. Poznanie stopnia zainteresowania mieszkańców może być tym czynnikiem, który przyniesie nieco większy zakres zmian. 

Poniżej kilka zaledwie pytań ustalających poziom wiedzy samych mieszkańców. Wyniki są dostępne na żywo, po zakończeniu odpowiedzi na pytania. Ankieta jest całkowicie anonimowa, nie zbiera w żaden sposób danych w postaci ciasteczek i innych. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket
Share on email
Email

Wspierać organ wspierający czy nie?

Aby poważnie dyskutować o tym, czy i jak należy zmieniać statuty i uprawnienia Rad Osiedla,trzeba, jak mi się wydaje, przede wszystkim ustalić, w jakim zakresie są one potrzebne w opinii samych mieszkańców. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie magistratu, podstawowym zadaniem rad osiedla jest „wspieranie działań mających na celu poprawę życia mieszkańców”.

Nie skupiając się na ocenie aktywności samych radnych, warto być może rozpocząć poszukiwanie odpowiedzi od tego, w jakim stopniu w ogóle mieszkańcy doceniają tę rolę. Czy jest ona dziś, w obliczu skupiania się społeczności wokół projektów Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i innych inicjatyw oddolnych, powoływanych mniej formalnie i pracujących na zasadzie projektowej w miejsce stałej pracy kadencyjnej, potrzebna. Innymi słowy – czy to ma w ogóle sens, by istniała Rada Osiedla, bo dopiero zgadzając się tym, że rozwiązanie to funkcjonuje, można mówić o reformie. 

Porozmawiaj z Wrocławiem o radach osiedla

Być może te kilka pytań będzie stanowiło podstawę do tego, by choć kilka osób zachęcić do przemyślenia problemu. Być może wskutek odpowiadania na kilka prostych pytań w temacie RO mieszkańcy będą mogli samodzielnie rozważyć, czy rozmowa o zmianach w działalności wrocławskich rad osiedla ma sens i zechcą wziąć bardziej czynny udział w jutrzejszym wydarzeniu. Mam oczywiście nadzieję na to, że tak właśnie się stanie, bo warto, jest rozmawiać.

Można to zrobić na profilu Wrocław Rozmawia na Facebooku już jutro 15 marca od 17.00 – 18.30. Można też do 19 marca składać swoje wnioski elektronicznie lub listownie. Zachęcam do skorzystania z tej formy wsparcia swojej rady 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket
Share on email
Email

Ostatnie publikacje