Gmail, koronawirus i edukacja dzieci

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Koronawirus we Wrocławiu wciąż jeszcze raczej nadchodzi. My, mieszkańcy, czekając w domach na jego przybycie, natykamy się codziennie na coraz większe problemy. Jak radzić sobie z edukacją, gdy zawodzi system? Można wykorzystać Gmail, bo to nie tylko poczta.

Czego NIE wiedzą nauczyciele? - Ukryte funkcje GMAIL - Sprawdź, jak przerosnąć mistrza


Po wczorajszych zawieszeniach wszystkich systemów dzienników elektronicznych i stron internetowych związanych z MEN, na szybką pomoc ministerstwa chyba nie ma co liczyć. Lata zaniedbań dziś widać jak na dłoni. Powstała potrzeba używania narzędzi, które zapewniają dostęp do edukacji dzieciom w naszych domach. Z takich pozasystemowych rozwiązań, które do tej pory nie zawiodło użytkowników, jest Google G Suite. Najwyraźniej jest po prostu kompletnym narzędziem do tego, by móc pracować lub uczyć się zdalnie. Stąd pomysł na rozpoczęcie działalności w zakresie upowszechniania wiedzy o tym, jak wykorzystać to, co wiele osób ma pod ręką. Czy wiesz, dlaczego Gmail i edukacja zdalna to dobre połączenie?

Dlaczego warto mieć konto Gmail?

Materiał ten będzie z całą pewnością wart uwagi nie tylko dla nauczycieli czy uczniów, ale dla wszystkich tych, którzy chcieliby zwiększyć swoje kompetencje cyfrowe. W ten prosty sposób ktoś mieszkający w Leśnicy może bez problemu uczyć się od kogoś mieszkającego na drugim końcu świata, jeśli tylko wie, w jaki sposób się z nim skontaktować. Co więcej, nie trzeba ograniczać się tylko do edukacyjnego czy zarobkowego wymiaru z umiejętności wymiany danych za pomocą narzędzi do komunikowania się. W pakiecie Google z kontem Gmail jest 15 GB miejsca, dzięki czemu można wymieniać się również prywatnymi zdjęciami lub filmami bądź dokumentami z innymi osobami bliskimi mieszkającymi daleko. 

Jak używać Gmail w edukacji?

Pomysłów na zastosowanie narzędzia jest tak naprawdę bardzo wiele. Aby jednak dotrzeć o nich, trzeba je po prostu znać. I właśnie z tego też powodu powstał kanał, mający początkowo służyć jedynie przygotowaniu uczniów z zakresu języka polskiego. Szybko okazało się, że bardzo wielu nauczycieli, zwłaszcza starszego pokolenia, ma problemy z przekazywaniem uczniom swojej ogromnej wiedzy. Aby wyjść naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu, powstał pomysł, by rozszerzyć ten cały kurs na wiele części. Materiały te będą poświęcone poznaniu narzędzi ułatwiających radzenie sobie w trudnej sytuacji braku wsparcia Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jeśli dowiesz się, jak używać Gmail w edukacji, będziesz w stanie zapewnić swoim uczniom kontakt, którego tak bardzo potrzebują.

Gmail to nie tylko poczta

Będą na tym kanale pojawiały się regularnie krótkie filmy instruktażowe. Pozwalają na nabycie podstawowej wiedzy na temat użytkowania narzędzi, które każdy, kto ma lub będzie miał konto pocztowe w usłudze Gmail od Google, może bezproblemowo używać. W ten sposób, dzięki kontu Gmail i edukacja zdalna nie będzie tak trudna dla wszystkich tych, którzy nie wiedzą, jak się odnaleźć w nowej sytuacji. W tego rodzaju trudnej sytuacji na pewno będzie nieco łatwiej. Co ważne, nie trzeba być koniecznie nauczycielem, by skorzystać z tej wiedzy. Co więcej, odległość przestanie być problemem.

Jak używać Gmail w edukacji nie tylko dla nauczycieli?

W chwili, gdy dowiesz się jak używać Gmail w edukacji, będzie to pierwszy krok do tego, by o wiele lepiej funkcjonować nie tylko w środowisku nauczycielskim. Wszak dziś nie musi to być wcale Gmail i edukacja zdalna w ramach wypełniania obowiązku szkolnego, ale także być dobrym wstępem do tego, by poszerzyć własne kompetencje cyfrowe.

Nie tylko Gmail

Przy okazji również chętnie dowiemy się o innych tego typu lub podobnych inicjatywach, które mają służyć innym. W obecnej sytuacji trzeba pokazywać innym, w jaki sposób zbliżyć się do siebie. Choćby nawet za pomocą mediów elektronicznych. Dlatego apelujemy — jeśli ktoś zna takie miejsca w sieci lub chciałby podzielić się wiedzą, to prosimy o kontakt. Wiemy dobrze, że choć Gmail i edukacja zdalna razem idą w parze, to jednak nie kończy się na tym paleta dostępnych narzędzi i możliwości. Od czegoś trzeba zacząć, dlatego właśnie pokazujemy jak używać Gmail w edukacji, ale nie zamykamy się na jedną platformę.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter