Od pewnego już czasu dom przy Rubczaka w Leśnicy jest wystawiony na sprzedaż. Cena tej pięknej nieruchomości zaparła mi dech i nieomal nie zrzuciła z krzesła. Można zostać posiadaczem tego pięknego miejsca za jedyne 13,5 mln złotych polskich. Skąd taka olbrzymia kwota za dom w Leśnicy? Czy to naprawdę przy stacji kolejowej w Leśnicy znajduje się obecnie najdroższy dom we Wrocławiu? Próbując zrozumieć to zjawisko, nieco zgłębiłem temat.
Tych kilka i to zaledwie średniej jakości zdjęć pochodzących z serwisu ogłoszeniowego pokazuje, że cena być może faktycznie nie jest zbyt wygórowana. Wynosi, jak wspomniałem, 13,5 mln złotych, i to zapewne z tego też powodu oferta sprzedaży nie cieszy się dużym wzięciem. Wydaje się, że już co najmniej od roku właściciele szukają nabywcy. Być może ktoś z czytających nabierze ochoty na zakup charakterystycznego budynku, położonego w wielkim ogrodzie? Dom przy Rubczaka w Leśnicy wciąż czeka na chętnych wyłożenia kilkunastu milionów.
Cieszy, że po latach w charakterze coraz bardziej zaniedbanego lokalu po dawnym przedszkolu (ja też mam tę przyjemność być wychowankiem!) ten niewątpliwie piękny dom stał się znów niemalże takim, jakim był w czasie swojej największej świetności. Dom powstał w latach 1913 – 1915 i był własnością architekta Eduarda Freytaga, inżyniera, dzięki któremu osiedle znacznie się unowocześniło. Architekt ten posiadał jedną z największych ówcześnie firm budowlano-konstrukcyjnych, a wiele z zaprojektowanych przez niego i wybudowanych pod jego nadzorem budowli użyteczności publicznej nie tylko przetrwało do dziś w świetnej kondycji, ale również odznacza się ciekawymi estetycznymi uzupełnieniami.
Wśród pozostawionych przez Eduarda Freytaga budynków najbardziej znana jest niewątpliwie poczta przy Skoczylasa, a także stojący obok niej kościół wraz z domem parafialnym. Zapewne także wiele osób kojarzy elektrownię wodną na Bystrzycy w Marszowicach, która również jest dziełem tego wybitnego budowniczego Leśnicy w pierwszych dekadach XX wieku. Dom przy Promenadzie również odznacza się dużym urokiem, mimo swojej masywnej przecież bryły. Ta postać zasługuje na dłuższy opis, ale dziś to na pewno się nie uda, będę jednak pamiętać o tym, by przybliżyć tę bardzo ciekawą i jednocześnie zasłużoną dla rozwoju okolic ówczesnego miasteczka o nazwie Deutsch Lissa postać.