Dom przy Płońskiego

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Kilka zdjęć domu przy Płońskiego. Zamurowane okna każą myśleć, że już na dobre los tego budynku został właściwie przesądzony. Kolejny to już zabytek, jaki na terenie Leśnicy zdaje się nieubłaganie odchodzić do przeszłości. Dlatego też pomysł na zrobienie kilku fotografii tego budynku, zanim zwyczajnie będzie za późno na takie uwiecznienie tej budowli. Budowli na pozór mało interesującej, a jednak jakoś przykuwającej wzrok.

Dom przy Płońskiego 10-12 od dłuższego już czasu chylił się ku upadkowi, podupadając z każdym rokiem coraz bardziej. Od lat nie było tam poważnych remontów, nie było też prawdopodobnie żadnej, choćby i najmniejszej, woli ratowania tego budynku. W ten sposób zarządzane przez zarząd mieszkań komunalnych miejsce zapewne niebawem zniknie z powierzchni, być może tym samym uwalniając miejsce dla nowych inwestycji budowlanych, jakie ostatnio znów zaczynają powstawać w najbliższym sąsiedztwie. 

Być może warto tych kilka fotografii zachować dla przyszłych pokoleń? Być może te zdjęcia za kolejne sto lat będą źródłem podobnych wzruszeń, jakich dziś doświadczamy my, patrząc na zdjęcia sprzed wieku, czasów największego bodajże rozkwitu Leśnicy, wówczas będącej wszak jeszcze osobnym administracyjnie od wielkiego miasta Breslau? Odpowiedź na takie pytanie nie jest oczywiście możliwa, warto jednak choćby dać szansę kolejnym pokoleniom na to, by zobaczyli, w jakich warunkach żyło się w Leśnicy na przełomie XX i XXI wieku? Dom przy Płońskiego to zaledwie próba takiego właśnie przekazania potomności choćby niewielkiej i bardzo subiektywnej cząstki wiedzy o Leśnicy z czasów mojego w niej życia.

Dom przy Płońskiego przed dekadą

Więcej zdjęć tego miejsca sprzed lat można zobaczyć na portalu poświęconemu ulicom i budynkom miasta, nieocenionym dla miłośników historii dawniejszej i tej całkiem niedawnej. Zdjęć w tym miejscu nie jest wiele, ale te nieliczne warte są przypomnienia. Być może ktoś pamięta jeszcze zakupy w tej spółdzielni, która mieściła się w tym miejscu? Może zdjęcia, zrobione nie tak dawno temu, bo w roku 2009, przypomną komuś więcej szczegółów na temat tej części Leśnicy?

dom przy płońskiego w 2009
Dom przy Płońskiego w 2009 roku, zdjęcie pochodzi z portalu polska-org.pl

 

Fotografie dawnej Leśnicy

W tym miejscu trzeba dodać, że jest to artykuł mający być w zamierzeniu częścią większej całości, ten jest zaledwie takim jednym z wielu. Chodzi właśnie o to, by jakieś ślady ostatnich lat życia Leśnicy i okolic zostało pamięci nie tylko świadków określonych wydarzeń Lub miejsc, ale też pozostawić jakieś pamiątki na przyszłość. Stąd też można oczekiwać, że będą się mniej lub bardziej regularnie pojawiały różnego rodzaju artykuły i fotorelacje, zawierające dokumentację fotograficzną, związaną tematycznie właśnie z miejscami umieszczonymi na terenie osiedla Leśnica i osiedli ościennych. 

Dlaczego w taki sposób myślimy o Leśnicy? Odpowiedź wydaje się być oczywista, choć zapewne nadal warta przypomnienia wielu osobom zamieszkującym w sąsiedztwie od niedawna. Osiedla sąsiednie, takie jak Stabłowice, Złotniki, Nowe Żerniki czy Marszowice wciąż jeszcze przecież  zaliczają się do grona osiedli należących pod względem terytorialnym do obszaru, na którym najbliżej mieszkańców pozostaje wybierana przez samych zainteresowanych Rada Osiedla Leśnica. 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Leśnickie tematy